OGASAWARA – RYŪ

ogasawara

Nasz klub był jednym z czterech miejsc w Polsce (po Krakowie, Wrocławiu i Warszawie), które odwiedził Kiyomoto Ogasawara – XXXII zwierzchnik szkoły etykiety, łucznictwa i łucznictwa konnego Ogasawara-ryū.

Mieliśmy niecodzienną okazję uczestniczyć w pokazie, prezentacji i warsztatach Reiho reprezentowanych przez różne sztuki walki: Kendo, Iaido, Karate-do, Aikido, Kyudo.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Japonii.

Zdjęcia z wizyty Kiyomoto Ogasawara z odwiedzonych lokalizacji znajdziecie na facebook’u.

Ród Ogasawara od 1187 roku nadzorował tworzenie i nauczanie zasad etykiety na dworach kolejnych shogunów i Cesarzy. Dzięki tej wieloletniej praktyce powstał spójny system, znany dziś jako Ogasawara-ryū. Zajmuje się on kształtowaniem i kultywacją zasad etykiety obejmującej szeroką gamę zachowań i postaw, zarówno w życiu codziennym, biznesie, polityce jak i podczas uroczystych ceremonii tak charakterystyczny dla kultury Japonii jak rytuał picia herbaty (chado), tradycyjne japońskie łucznictwo (kyudo) czy łucznictwo konne (yabusame). Przez ponad 850 lat poszczególne elementy Ogasawara-ryū były konsekwentnie rozwijane i doskonalone w zgodzie z podstawową regułą nakazującą, by każdy ruch i gest były zawsze praktyczne, skuteczne i jednocześnie piękne. Odpowiedni gest, dobrany stosownie do okazji wzmacnia komunikację pomiędzy ludźmi, tworząc dodatkowy, niewypowiedziany komunikat. Znajomość logicznych zasad etykiety ułatwia dostosowanie swojego zachowania do rangi rozmówcy w każdej sytuacji, w każdych czasach.

Kultywowana i rozwijana na przestrzeni wieków tradycja nie utraciła swojego znaczenia do dziś. Poddawana przemyślanym adaptacjom tak, by dostosować zasady do zmieniających się warunków i wymogów, nie tylko przetrwała, ale nadal się rozwija i stanowi dziś jeden z najważniejszych elementów spójnej kultury Japonii.